Gastronomi ve Eğlence Cenneti Meksika

Toprak büyüklüğü bakımından Latin Amerika’nın 3. büyük ülkesi olan Meksika, dünyanın ekonomik alanda en gelişmiş 15 ülkesinden biri. Karayip Denizi, Pasifik Okyanusu ve Meksika Körfezi arasında bulunan ülke, Amerika Birleşik Devletleri ve Guatemala ile sınır komşusu. 127 milyon nüfusa sahip ülkenin başkenti ise dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan 8,8 milyon nüfuslu Mexico City.

Genel Bakış

Muhteşem plajları ve gelişmiş turizm olanaklarının yanı sıra binlerce yıllık tarihi ve kültürel zenginlikleri ile de milyonlarca insanı kendine çeken Meksika; Aztekler, Mayalar, Olmekler, Zapotekler ve Tolteklere gibi birçok gizemli medeniyete ev sahipliği yapmış. Ülkenin her köşesinde devasa Aztek tapınakları, Maya mabetleri ve Teotihuacan piramitleri ile karşılaşabilir, özellikle kırsal bölgelerde hala antik dönem dillerden kalan Quechua ve Takalotça dillerinin konuşulduğunu görebilirsiniz.
 
Uzun yıllar İspanyol sömürgesi olan ve 16 Eylül 1810 tarihli Meksika Bağımsızlık Savaşı’ndan sonra bağımsızlığını kazanan Meksika’da antik uygarlıkların inançlarının yanı sıra İspanyol ve Latin kültürlerinin etkileri de gözleniyor. Günümüzde çok kültürlü ve kozmopolit şehirlerle hızla gelişen bir sanayi ülkesi olan Meksika, aynı zamanda dünyanın en büyük 6. petrol üreticisi konumunda. Her yıl 25 milyondan fazla turistik ziyaret ettiği ülke, kıyı şeridinde yaz turizmi; iç bölgelerinde ise doğa, tarih ve kültür turizmi ile büyük bir zenginliğe sahip.

Demografi

Meksika’da nüfusun %60’ı mestizo, %10’u beyaz, geri kalanlar ise yerli halktır. Resmî dil İspanyolcadır ayrıca bunun dışında Meksika’da hâlen 68 farklı yerli dili konuşulmaktadır ve Meksika dünya üzerinde anadili olarak İspanyolca konuşan insan sayısının en yüksek olduğu ülkedir. Ülkedeki inançlar; Katolikler %89, Protestan %6 ve diğer %5 şeklinde özetlenebilir. Toplam nüfus içinde okuma yazma oranı %92,2’dir.

Kültür

Tarihsel, etkin, toplumsal ve ekonomik etkenlerden kaynaklanan bölgesel farklılaşmalara karşın, yerel halk sanatlarının yanı sıra Avrupa kaynaklı klasik sanatlara dayanan özgün bir Meksika kültüründen bahsedilebilir. 1930’larda güçlenen Indigenismo akımı Yerli kültür mirasına ilgiyi canlandırmıştır.

Daha çok kırsal kesimde yaygın olan ve hem günlük kullanıma, hem de süslemeye dönük işlevler taşıyan geleneksel halk sanatları ülke çapında çok tutulur. En ilginç örnekler arasında Oaxaca Vadisine özgü kil çömleklerle Tomala köyünde üretilen kuş ve hayvan figürleri sayılabilir. Renkli süslemeler taşıyan pamuk giysilere, pamuk ya da yünden yapılan omuz atkılarına (rebozo) ve serape’lere, renkli sepetlere ve değişik desenli kilimlere ülkenin hemen her yanında rastlanır. Halk müziği Meksika tarihi boyunca en önemli sanat biçimlerinden biri olmuştur. Eski charro’lar (sığır çobanı) gibi giyinen şarkıcılar, günümüzde de şenliklerde ve özel günlerde gitar ve davul eşliğinde şarkı söyler.

Meksika Devrimi’ne ilişkin temalar uzun bir dönem Meksika edebiyatına damga vuran başlıca öğe olmuştur. Köylülerin sorunları ve acıları günümüzde de Juan Rulfo gibi yazarların yapıtlarına konu olmakla birlikte, Meksika edebiyatında evrensel temalara yöneliş belirgin bir ağırlık kazanmıştır. Bu yeni kuşak edebiyatçılar arasında uluslararası düzeyde ün kazanmış Samuel Ramos, Octavio Paz, Carlos Fuentes, Gustavo Sainz ve Juan José Arreola gibi adlar öne çıkar. Oyun yazarı Rodolfo Usigli’nin yapıtlarında da benzer bir yönelim görülür. Meksika tiyatrosuna katkıda bulunmuş öteki çağdaş yazarlar arasında Luisa Josefina Hernández ve Emilio Carballido sayılabilir. Müzikte evrenselleşme çığırına öncülük eden Carlos Chávez’i başka bazı genç besteciler de izlemiştir.

Duvar resmi Meksika’nın dünya çapında adını duyurduğu sanat dallarının başında gelir. Diego Rivera, José Clemente Orozco ve David Alfaro Siqueiros gibi ressamlar Meksika tarihi ve kültürünü kalabalık, canlı, figüratif kompozisyonlarla yansıtan yapıtlarıyla tanınmıştır.

Önde gelen kültür kurumlarından Ulusal Güzel Sanatlar Enstitüsü güzel sanatları yaymaya ve bu alandaki incelemeleri desteklemeye yönelik etkinlikler yürütür. Meksika Senfoni Orkestrası ve çeşitli bale toplulukları da devletten önemli çapta destek görür. Yerli Enstitüsü geleneksel el sanatlarını korumak ve geliştirmekle görevlidir.

Boğa Güreşi Meksika’da bugün de çok sevilen bir eğlencedir.En yaygın spor olan futbolun yanı sıra beyzbol da büyük ilgi toplar. Meksika hafif sıklette birçok dünya şampiyonu boksör yetiştirmiştir.

Ekonomi

Meksika ekonomisi, Uluslararası Para Fonu’na göre, nominal olarak dünyanın en büyük 15. ve satın alma gücü paritesine göre 11. büyük ekonomisidir. 1994 krizinden bu yana, idareler ülkenin makroekonomik temellerini iyileştirmiştir. Meksika, 2002 Güney Amerika krizinden önemli ölçüde etkilenmemiş ve 2001’de kısa bir süre durgunluktan sonra, büyüme hızının düşük olmasına rağmen pozitifliğini korumuştur. Bununla birlikte, Meksika, 2008 durgunluğundan en çok etkilenen Latin Amerika ülkelerinden biriydi ve gayri safi yurt içi hasıla o yıl %6’dan fazla azalış göstermiştir.

Meksika ekonomisi görülmemiş bir makroekonomik istikrâra sahipti, bu da enflasyonu ve faiz oranlarını düşük seviyelere indirmiş ve kişi başına düşen geliri artırmıştı. Buna rağmen, kentsel ve kırsal nüfus ile kuzey ve güney eyaletlerinde zengin ve fakir arasında büyük boşluklar belirgindir. Çözülmemiş konulardan bazıları, altyapının iyileştirilmesi, vergi sisteminin çağdaşlaştırılması ve iş yasaları ve gelir eşitsizliğinin azaltılmasını içerir. 2013 yılında GSYİH’nın yüzde 19,6’sı olan tüm vergi gelirleri 34 OECD ülkesi arasında en düşük olanıydı.

Hava durumu

Ülkeden geçen Yengeç Dönencesi, ülkeyi iklim açısından sıcak ve tropik bölgeler olarak ikiye ayırır. 24. enlemin kuzeyinde kalan bölümler, kış aylarında diğer bölgelere oranla daha soğuk olur. 24. enlemin güneyindeki bölümlerdeki sıcaklık ise yıl içerisinde genel olarak sabitken yalnızca rakıma bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu bölümde yer alan ve 1.000 m’den az rakıma sahip bölgelerde (her iki kıyı bölgesinin güney kısımları ile Yucatán Yarımadası), yıl içerisindeki ortalama sıcaklık 24-28 °C (75,2-82,4 °F) arasında değişkenlik gösterir. Yıl içerisindeki yaz ile kış mevsimleri arasındaki ortalama sıcaklık farkı en fazla 5 °C (9 °F) kadar değişim göstermektedir. 

Diğer Bilgiler

ABD ve Kanada’yla beraber NAFTA’yı oluşturan ülke, hızlı nüfus artış oranı, yüksek işsizlik gibi tipik bir gelişmekte olan ülke görünümündedir. ABD’de yaklaşık on beş milyon Meksika asıllı insan yaşamaktadır.

Yılbaşlarını 12 üzüm yiyerek kutlarlar. Tam saat 12 olduğunda kilise çanı 12 kere çalar her çalışında bir üzüm yenir ve her üzüm yenildiğinde bir dilek tutulur. Eğer böyle yapılırsa dileklerin yerine geleceğine inanılır.

Previous slide
Next slide

Lost your password?

Şirketimiz Day Tours Turizm ve Organizasyon, 2014 yılında  kurulmuş olup, Küba’da Tomo II File 356 numaralı tur operatorü lisansı ile faaliyet göstermektedir.

Adres:

Suadiye, Suadiye Mah. Bağdat Cad, Ulus Sk. No: 9 D:1, 34740 Kadıköy/İstanbul, Türkiye

Telefon

Email