Antiller'in İncisi Küba Hakkında

Küba: Canlı sanat eserleri, ruhları harekete geçiren müzik ve kolonyal cazibeye bürünmüş köylerle dolu bir ada. Dokuz UNESCO Dünya Mirası Alanı’na ev sahipliği yapan, tropik iklimi ve rengarenk sanatları kadar sıcak ve ışıltılı bir nüfusa sahip olan Küba, Amerikalı gezginlerin bir kez daha erişebileceği, keşfedilmeyi bekleyen bir ülke.

Genel Bakış

Key West, Florida kıyılarının 90 mil açığında bulunan Küba, Karayipler’in en büyük ada ülkesidir. Komşuları Cayman Adaları, Jamaika ve Haiti’dir. Küba 44.200 mil uzanıyor ve bu da onu Pensilvanya eyaletinden biraz daha küçük yapıyor. Çeşitli coğrafyası engebeli tarım arazilerini, engebeli dağları, kentsel metropolleri, ilginç Koloni köylerini ve beyaz kumlu plajları içerir.

Ada 15 ile ve bir özel belediye olan Isla de la Juventud’a bölünmüştür. Önemli Küba bölgeleri arasında tütün tarımının ekonomik ivme kazandığı kırsal Piñar del Rio; renkli Afro-Küba etkileriyle dolu, Havana’dan sonra ülkenin ikinci büyük şehri olan sahil Santiago de Cuba; ve görkemli dağlar ile deniz arasında yer alan, UNESCO dünya mirası alanı olarak belirlenmiş, uykulu bir kasaba olan sömürge dönemi Trinidad.

Küba’nın nüfusu 11,2 milyonluk nüfusuyla oldukça çeşitlidir. Yerli köklerine rağmen Küba kültürü üzerindeki en derin etkiler Avrupa, Afrika ve Kuzey Amerika etkilerinin sonucudur.

Çevre

Küba, sürdürülebilir ekolojik uygulamalarda dünya lideridir ve tarımsal ithalattan az ayak izi taşıyan, sürdürülebilir tarıma geçiş yapmaya başlamıştır. Aynı zamanda ampulleri enerji tasarruflu kompakt floresanlarla değiştirerek akkor aydınlatmanın satışını yasaklayan ilk ülkelerden biri. Çevre bilincine sahip gezginler, tropik kuru, nemli veya yaprak döken ormanlardan mangrovlara kadar uzanan altı zengin UNESCO biyosfer rezervinin tadını çıkarabilirler. Adanın 3.570 mil kıyı şeridi bulunmaktadır. En uzun nehri olan Rio Cauto, 243 mil boyunca akıyor. Küba aynı zamanda dünyanın en küçük kuşu olan, adaya özgü bir arı sinek kuşu olan zunzuncito’ya da ev sahipliği yapıyor.

Eğitim

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kuruluşları İstatistik Enstitüsü’ne göre Küba’nın okuma-yazma oranı yüzde 99,8 ile dünyadaki en yüksek ikinci ülke. Küba’nın uzun süredir devam eden, son derece saygın eğitim sistemi 47 üniversite ve 23 tıp fakültesi tarafından desteklenmektedir. Küba Devrimi’nden bu yana eğitim millileştirildi. ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’na göre 2008 yılı itibarıyla Küba’nın GSYİH’sının yüzde 13,6’sı eğitime harcanıyor ve bu eğitim, gelire bakılmaksızın tüm Küba halkına sübvanse ediliyor.

Küba’nın eğitim sistemi ilk ve orta öğretimi içermektedir. Temel ortaöğretimin sonunda öğrenciler üniversite öncesi, teknik ve mesleki eğitim arasında seçim yapabilirler. Daha sonra devlet üniversitelerini veya pedagoji veya politeknik enstitüleri de dahil olmak üzere yüksek öğrenim merkezlerini seçebilirler.

Tarih

1492 yılında Kristof Kolomb tarafından keşfedilen bu bölge, İspanya tarafından kolonileştirilmiştir. 1898’deki İspanyol-Amerikan Savaşı sırasında ABD, Küba üzerinde hak iddia etti. Ancak 1902’de ada bağımsızlığını kazandı. 1953-1959 yılları arasındaki Küba Devrimi sırasında Fidel Castro, ABD destekli diktatör Fulgencio Batista’nın yerini aldı. Castro, 1961’de Küba’yı sosyalist bir devlet ilan etti. 2008’de hastalanıncaya kadar iktidarda kaldı ve hükümetin kontrolünü kardeşi Raul’a bıraktı. Küba Komünist Partisi ülkenin yönetici siyasi organıdır. Marksist-Leninist bir modeli izleyerek sosyalizme bağlıdır.

Ekonomi

Küba devleti sosyalist bir ekonomik modeli izliyor. Kaynakların çoğunu devlet kontrol ederken ve vatandaşların çoğunluğu hükümet tarafından istihdam edilirken, özel istihdam sektörünün de gözle görülür bir şekilde ortaya çıktığı görülüyor. Yakın zamanda yeni bir yasa, evlerin ve arabaların özel mülkiyetini getirdi. 2006’da özel sektör vatandaşların yüzde 22’sini istihdam ediyordu, bu da 1981’e göre yüzde 14 daha fazla. Küba’nın ana endüstrileri gıda üretimi ve sanayi ürünleri olup, ana ihracatları şeker, nikel, deniz ürünleri, narenciye, tütün ürünleri ve romdur.

Hava durumu

Küba yarı subtropikal bir iklime sahiptir ve iki mevsime ayrılır: yağışlı (Mayıs-Ekim) ve kuru (Kasım-Nisan). Ancak dalgalanmalar bölgesel farklılıklar ve ticaret rüzgarlarından kaynaklanmaktadır. Küba’nın ortalama sıcaklığı 77 °F’dir. Temmuz ve ağustos ayları sıcak ve nemli olabilse de çoğu ülkeyle karşılaştırıldığında Küba’da çok az değişiklik yaşanıyor. Tüm yağışların yaklaşık üçte ikisi yağışlı mevsimde meydana gelir. Kasırga sezonu haziran-kasım arasıdır. Küba’nın gelişmiş bir afete hazırlık sistemi ve tahliyeler için sivil savunma ağı var.

Dil

İspanyolca Küba’nın resmi dilidir. Lütfen Küba-İspanyolcanın varyasyonlar içerdiğini, bu durumun anadili İspanyolca olan kişiler için işi zorlaştırdığını ve bazen çevirinin içinde kaybolabileceğini unutmayın. Kübalıların çoğunluğu yalnızca İspanyolca biliyor ancak büyük şehirlerde ve turistik bölgelerde İngilizce yaygın olarak konuşuluyor. InsightCuba’nın İngilizce konuşan sunucuları program boyunca çeviri yapacaktır. İspanyolca bilgisi gerekli olmasa da, Küba halkıyla olan deneyiminizi en üst düzeye çıkarmak için bazı basit kelimeleri ve cümleleri öğrenmenizi öneririz.

Din

Küba’nın ana dini Katolikliktir, ancak çeşitli inançlarla değiştirilmiştir. Önde gelen etkiler arasında Hıristiyan-Batı Afrika Yoruba ve Roma Katolik Hıristiyanlığının bir karışımı olan Santería yer alıyor. Diğer dinler arasında kökleri Afrika geleneklerine dayanan Palo Monte ve Abakua bulunmaktadır. Ayrıca binlerce Yehova’nın Şahidi var. Yahudi Kübalılar yüzyıllardır adada yaşıyor. Karayip adasında nüfusun yaklaşık yüzde 0,1’ini oluşturan Müslüman bir azınlık yaşıyor.

Nüfus

Küba, Karayipler’in en kalabalık adasıdır ve 11 milyondan fazla sakine ev sahipliği yapmaktadır. Nüfusun yüzde 65’i beyaz, yüzde 24’ü karışık ırk, yüzde 10’u siyah ve yüzde 1’i Çinli olan çok etnikli bir eritme potası. Ücretsiz eğitim sistemi nedeniyle şehirler yüksek öğrenim gören insanlarla dolup taşıyor. Kırsal bölgelerdeki nüfusu artırmak için Küba hükümeti şehir sakinlerine arazi teşvikleri teklif etti ve Küba vatandaşlarının Havana’ya taşınmadan önce hükümetin iznini alması gerekiyor.

Previous slide
Next slide

Lost your password?

Şirketimiz Day Tours Turizm ve Organizasyon, 2014 yılında  kurulmuş olup, Küba’da Tomo II File 356 numaralı tur operatorü lisansı ile faaliyet göstermektedir.

Adres:

Suadiye, Suadiye Mah. Bağdat Cad, Ulus Sk. No: 9 D:1, 34740 Kadıköy/İstanbul, Türkiye

Telefon

Email